Горох

Створені сорти: | Норд | Полтавець 2 | Зіньківський |

Особливості полтавських сортів посівного гороху

За площами посівів зернобобових культур (окрім сої) в світі, горох займає третє місце після квасолі та нуту (6084 тис. га), у т.ч. в Європі — перше місце, а за врожайністю чітко переважає усі інші бобові культури.

горох посівний, насіння гороху

Горох посівний

У звичайних форм гороху листок складнопірчастий, складається з двох широких прилистків, які обрамляють вузел стебла та вісь листка, на якій розташовані супротивно 2—3 пари проксимальних листочків, 4—6 дистальних та 1 термінального вусиків.

Що стосується морфотипів листка, то ідентифіковано декілька десятків генів, що контролюють форму, структуру, восковий наліт листка гороху. Деякі форми гороху із так званою вусатою формой листка, або безлисточкові (semi-leafless) набули в останній час великого селекційного значення. Існують також безлисті форми (leafless) з вусатою формою листка та редукованими прилистками.

Вперше феномен безлисточковості був відкритий у Росії В.К.Соловьйовою у 1949 р. Потім було з’ясовано, що безлисточковість контролюється рецесивним геном під впливом якого всі листочки перетворюються на вусики, причому ступінь їх розгалудження суттєво підвищується.

Безлисточкові короткостеблові форми гороху мають ряд переваг перед листочковими сортами: висока стійкість масиву рослин до вилягання за рахунок сильного розвитку вусиків та зчеплення їх між собою; краща аерація рослин, що менше створює сприятливих умов для розвитку хвороб, шкідників, гниття листостеблової маси.

У безлисточкових сортів сучасної селекції редукція листочків у вусики компенсується не тільки збільшеним розміром прилистків та вусиків, але і підвищенням фотосинтетичної функції неспеціалізованих органів рослин. Це дозволяє їм бути конкурентоздатними не тільки в сприятливих, але і в екстремальних погодних умовах надмірного зволоження. Вони зіграли важливу роль як у збільшенні насіннєвої продуктивності рослин, так і в підвищенні стійкості до вилягання стебла та осипання насіння.

Першим сортом в колишньому СРСР (Росія і Україна), який поєднав стійкість до осипання насіння та вилягання стебла був сорт Норд, створений сумісними зусиллями Всеросійського науково-дослідного інституту зернобобових та круп’яних культур (Росія) та Полтавською державною аграрною академією (Україна) в 1992 році (автори Чекалін М.М, Яковлев В.Л., Варлахов М.Д.). Згодом у виробництво надійшли й інші сорти подібного морфотипу: Полтавець 2, Зіньківський.

Для успішного вирощування гороху необхідне введення інтенсивних технологій та використання у виробництві сортів, які володіють цінними властивостями:

  1. Адаптивним потенціалом до коротко термінових стресових ситуацій під час вегетації;
  2. Ефективно використовують зимові запаси вологи та незначні опади;
  3. Здатні вступати в симбіотичні зв’язки з азот фіксуючими бактеріями, для фіксації атмосферного азоту та збагачення ним сівозміни;
  4. Генетично стійкі до ряду хвороб та шкідників;
  5. Володіють високою якістю зерна з низьким вмістом антипоживних речовин та покращеними смаковими якостями;
  6. Придатністю до прямого комбайнування;
  7. Високою врожайністю та здатністю сорту компенсувати врожайність за рахунок збільшення маси тисячі зерен.

Ви можете придбати елітне насіння гороху посівного полтавської селекції тут!

Статті по темі «Горох»:

Технологія вирощування посівного гороху.